Our mission is to organize competitive youth basketball teams and instructional basketball programs for elementary through high school boys in Rocklin and the South Placer County area. Our teams and programs are built on teaching solid fundamentals and a

Home
 
 
My my My my
 
 
 
 
 
 
YBA Competitive League 
Team Rosters/Practice Times (May/June2022)
 
Game Rules Details:
Due to Covid-19 scrimmage games will have the following rules:
  • Parents Wear a Mask/Get Temp Check 
  • Parent volunteers to keep score
  • Scrimmages will be (2) 20 Min Halves Stop Clock Last (2) Min
  • Playing time is coaches discretion (not equal)
  • After game fist bumps, elbow touches or hand wave only NO hand shakes
  • 1st team listed wears white jersey
  • Locations: 1091 Tinker Rd Rocklin Suite 200B  
        
Team 1 Coach TBA 2nd/3rd Grade Practice Time Thursday 6pm-730pm  
Rice Camden
Yurtsan Gabriel
Noa sio
Hawkins Elijah
Kelada Sean
Aaronson Talon
Adveyuk Jason
Earthly Demetrius
Ngo Landon
Paulser Dylan
TEAM 2 Campbell / Micheua 2/3rd Grade Practice - Mon 5p-6p HWP 9  
Matthews Jayden
Kitchen Tayson
Kaler Jatin
Ebbink Michael
Stephens Jaxson
Shcmit Brody
Torrefranca AJ
Bono Marko
Coats Tyler
Simonyans Stephen
Grahm Jake
Ricks Willie
Campbell Aaron
Micheau Karter
TEAM 3  
TEAM 5  
   
Team 6 Noa 4th Gr Practice Tues 6p-730p HWP 10  
Mac Jalaya
Rioux Aaron
Harrison Jada
Lobos Yanileys
Pabito Keane
Camay Lythan
George Zachary
Adveyuk Jason
Yurtson Caleb
   
Team 7 Heidel/Jamar 4th /5th Grade (Blue) Practice Time Monday 6:00p - 7:30p HWP 10  
Ratliff Brody
Alexander Jaiden
Alexander Jeremiah
Souza Lucas
Andrinico Andreas
Koryaka Artem
Guzman Zian
Wold Dominick
Montoya Matthew
Team 9 Ellsworth 5th G Practice Tues 4:30p-6p HWP11  
Sellner Cayden
Singleton Masyn
Paulser Jayden
Reed Jack
Olatua David
Evans Jerrett
Thompson Gabriel
Redeagle Drew
Swamy Aryaan
Santiago Caleb
Team 10 Jamar/Heidel 4th /5th Grade (Blue) Practice Time Monday 6:00p - 7:30p HWP 10  
Allvord Sam
Choran Sehaj
Johnson Justin
Mathur Akash
Lerman Jacob
Beaver Caleb
Nerghes Noah
Underwood Ryan
Nouman Harris
TEAM 11Coach Green 6th gr Practice Mon 7:30p-9p HWP 11  
Syed Ayan
Koryaka Denis
Amatangelo Adam
Canalin Isaiah
Ebbink Benjamin
Bean Aiden
Yermolov Leonard
Allison William
Cain Jaxon
TEAM 14 Green 6th gr Practice Thurs 6:00p- 7:30p HWP 9  
Cheairs Anthony
Cruce Carson
Deberry Ethan
Rice Delu
Russell Mari'awn
Green Mathew
Mendez Josiah
Acuna Arhian
Williams Thomas
Green Moses
TEAM 15 Brown 7th/8th Practice Mon 6:0p - 7:30p HWP 4  
Williams Parker
Merek Max
Green Daniel
McDaniel Jack
Lara David
Abramovich David
Noumann Shayann
Lue Issac
TEAM 16 Brown 7/8th Practice Mon 6:00p -7:30p HWP 4  
Dano Andrei
Yuen Doug
Kadoya Evan
Russell La'Shawn
Fry Zander
Ebbink Joseph
TEAM 17 Coach Liddle 7th /8th Practice Monday7:30p -9pm HWP10  
Tahkar Sehaj
Harbov Stefan
Simpson Darren
Gerlach Alexander
Begley Rhys
Guzman Diego
Kumar Aaryan
Liddle Dylan
Cordero Dylan
Team 18 Coach Ray Mike 7th/8th/9th gr practice Mon 6:00pm 7:30p HWP 9  
Crudup Shamar
Madrigal Kieran
Gerlauch Andy
Curle Cameron
Torress Daniel
Castello Ryan
Wright Jorell
Singh Arshaan
Crim Trye
Byers Hayden
Hameric Tyler
Tork Mohammad
Vannote Ben
Patton Isaiah