Our mission is to organize competitive youth basketball teams and instructional basketball programs for elementary through high school boys in Rocklin and the South Placer County area. Our teams and programs are built on teaching solid fundamentals and a

Home
Sponsored By:   Rachel Adams Group
Rocklin, CA
 
 
My my My my
 
 
 
 
 
 

2019/20 New Player Tryout

  • Tryout information 2019/20 (Click Here to Register) 

    Scrimmages (Shake rust off), *New/Returning Open Tryouts ManditoryMake Up (missed days sick ect)

    2nd-6th Grade Boys Open Tryouts (2020 Winter Teams) ($25 Fee Includes Oct Scrimmage Open Gym)

  • ‚ÄčNov 3rd Sun 6:00-7:30 2nd/3rd/4th Grade HP3/4/YBA (Meet @Hardwood Ct3)

    • Nov 3rd Sun 7:30-9:00 5th/6th Grade HP 3/4/7/YBA (Meet @Hardwood Ct3)
    • Nov 4th Mon 6:00-7:30 2nd/3rd/4th "Make Up" HP2/YBA (Meet @Hardwood Ct2)
    • Nov 6th Wed 7:30-9:00 5th Grade HP 1/2/4/YBA (Meet @Hardwood Ct1)
    • Nov 7th Thur 7:30-9:00 6th Grade HP1/7/YBA (Meet @Hardwood Ct1)
    • Nov 7th Thur 6:00-7:30 2-5th Grade "Make Up" HP1/YBA (Meet @Hardwood Ct1)
    • Nov 10th Sun 6:00-7:30 2nd/3rd/4th Grade "Make Up" (Meet @Hardwood Ct3)
    • Nov 10th Sun 7:30-9:00 5th/6th Grade HP 3/4/YBA "Make Up" (Meet @Hardwood Ct3)
  • 4th-6th Grade Girls Dec 1st and 8th and 9th
  • 7th/8th Grade Boys Tryouts Dec 13th, 15th, 16th and 18th
  • 7/8th Grade Girls Tryouts February 2020
  • High School Boys/Girls February 2020

#1 Register for Tryouts (Click Here to Register) Once you have registered (Text 916-276-5367) kengeeyba@gmail.com (For Current info)

If you have past experince on other teams or clubs please contact Ken Gee for potential placement on teams.

 

We offer Year around AAU Tournament Basketball Teams & Training Programs for Placer County. Coaching Staff of College, High School Coaches .YBA has multiple levels so please include your past teams and experience with other programs as we continue to look for new players for teams.  

 

 

 

Team 2 Coach Price (White Div) Team 13 YBA Maroon
Team 3 Coach Gee (Blue Div) Team 14 YBA Red
Team 4 Coach Robinson (Blue Div) Team 15 YBA Stephens
Team 5 Coach Hunter (Blue Div) Team 16 YBA White
Team 6 Coach Briley (Blue Div) Team 17 YBA UM
Team 7 Panthers (Blue Div) Team 18 YBA Shaw
Team 8 Coach Parker (Black Div) Team 19 JV/V Shaw
Team 9 Coach Harelson (Black Div) Team 20 JV/V Stephens
Team 10 Coach Gee (Black Div)
Team 11 Coach Belton (Black Div)
Team 12 Coach Price
July 10th Wednesday Games Times
Team 6, 10, 13, 14, 17 (Note will play 2 games)
Court 1
Teams Game Time Referee
20 v 19 5:00-6:00 Ryan Gee
13 v 14 6:00-7:00 TBA
14 v 16 7:00-8:00
8 v 10 8:00-9:00
 
Court 2
Teams Game Time
1 v 2 5:30-6:40 Robin Baver
6 v 7 6:40-7:50 Michell Torrez
15 v 13 8:00-9:00 Chris Christionson
 
 
 
Court 3
Teams Game Time
3 v 4 5:30-6:40
9 v 10 6:40-7:50 Drew Ardessone
12 v 11 8:00-9:00 Ron Carson
 
 
 
Court 4
Teams Game Time
5 v 6 5:30-6:40 Austin English
17 v 18 6:40-7:50 Kyle Turner
16 v 17 8:00-9:00 Dwayne Woford